Kyckling med 40 vitlöksklyftor

Kyckling med 40 vitlöksklyftor

Foto: Kerstin Engstrand

Ska det vara vitlök så ska det! Men fy säger många när jag berättar att ikväll serveras kyckling med 40 vitlöksklyftor. Men vad få vet är att bakad vitlök smakar nästan som mandel. Len och mild. Detta är dessutom den lates kyckling. Inte behöver man skala vitlöksklyftorna och hela anrättningen sköter sig helt själv i ugnen. 20 minuter av förberedelser och en timme i ugnen tar det innan det är dags att servera.

Receptet fick jag i Marocko i slutet av 1970-talet, av en fransyska som bodde i sagostaden Marrakech.

  • 1,5 kg kyckling  – det är numera inte lätt att hitta större kycklingar men de finns.
  • 40 stora, oskalade vitlöksklyftor
  • 0,5 dl olivolja
  • salt
  • svartpeppar
  • Några kvistar persilja, timjan, rosmarin, blad av lagerblad,  Det går även bra att använda frysta örter.
  • 2 stjälkar bladselleri
  • 2 msk Pernod, en fransk anissmakande spritsort, eller anisette. Det går även att göra liknande av lakritspulver som numera finns att köpa i burk i de flesta matbutiker.

1. Sätt ugnen på 175 grader.

2. Skölj och torka av kycklingen.

3. Gnid kycklingen med salt och peppar.

4. Finhacka sellerin och lägg den inne i kycklingen.

5. Fyll kycklingen med de övriga bladkryddorna.

6. Lägg kycklingen i grytan.

7. Häll över olivoljan.

8. Lägg i vitlöksklyftorna. Lägg också några vitlöksklyftor inne i kycklingen.

9. Sätt på locket.

10. Sätt in grytan i ugnen. Tillaga i ca 1 timme , eventuellt lite längre. Kontrollera med en provsticka att köttsaften är genomskinlig.

Serveras lämpligen med kokt ris.

Text och foto: Kerstin Engstrand

Foto: Kerstin Engstrand